Informace


Nechvalín je položen do jižních svahů Ždánického lesa v nadmořské výšce 274 metrů. Ze severní, východní a jižní strany ho obklopují vrchy výšky 338 až 381 metrů. Obec je chráněna lesem ze severní a východní strany, stejně jako z jižní strany, kde je les zvaný Habřina. Na svazích, které jsou obráceny jihu a západu, jsou vysázeny vinice a ovocné sady, kde se pěstují meruňky, broskve a jablka. Z horní části od rybníčku protéká obcí Nechvalínský potok, který se za obcí vlévá do Soudného potoka. Největší dominantou obce je tvrziště po středověké tvrzi, kterému se zde říká „Hrad“ nebo „Klobouk“.

Pohled na Hrad

                                         SOUČASNOST

Statistické údaje - odkaz

Od roku 1990 nastal v Nechvalíně čas výstavby a modernizace. Opravilo se veřejné osvětlení a obecní rozhlas. Z bývalé požární nádrže v horním kopci obce se stal ekologický rybníček. Ve druhé polovině 90. let se vybudoval vodovod a plynovod. Po celé obci bylo položeno telefonní vedení a rozvod kabelové televize. V roce 2006 bylo vybudováno víceúčelové sportovní centrum. Jedná se o hřiště na fotbal, tenis a volejbal spolu s přístřeškem na pořádání kulturních vystoupení. Následně vedle vyrostlo nové kulturně-společenské centrum. Kulturní dům, na který marně čekaly předchozí generace, jehož součástí je restaurace s venkovní zahrádkou a koutkem pro děti. V roce 2013 byla zrekonstruována či spíše nově vybudována silnice 3. třídy na trase Kyjov - Ždánice III/4301, která vede přes celou obec. O rok později byl podél silnice vybudován chodník. Nechvalín tak dostal moderní a mladistvý vzhled.

V obci občanům slouží prodejna potravin COOP Jednota, Obecní hospoda a v sezóně (září - listopad) prodejna ovoce - odkaz. Televizní signál lze přijímat přes kabelovou TV s obecním infokanálem. Připojení k internetu je možné přes WIFI nebo telefonní rozvod.

Nechvalín je členem Mikroregionu Babí lom - odkaz. Dobrovolného svazku obcí Severovýchod - odkaz a sdružení Kyjovské Slovácko v pohybu - odkaz.  

KULTURA

Kulturní život v Nechvalíně každý rok začíná školním plesem. Následují ostatky, při kterých po obci vyhrává místní populární veselá kapela Drtičanka. Na zdejší myslivecké chatě (viz. myslivecký spolek) se pořádá pálení čarodějnic /poslední sobota v dubnu/, dětský den /první sobota v červnu/, střelecké závody z brokových zbraní /v srpnu/ a na podzim drakiáda. Koncem listopadu jako poslední z hodů jsou kateřinské hody. Před Vánocemi na kulturním domě je vánoční výstava a košt štrúdlů. Bezprostředně před Vánocemi se u kaple rozsvěcuje vánoční strom. 

Kalendář akcí - odkaz

Akce-fotogalerie - odkaz

SYMBOLY OBCE 

Znak a prapor byly obci uděleny Parlamentem ČR v roce 2006.  

Znak
Znak obce
Ve zlato-stříbrně děleném štítě nahoře je červený vinný hrozen mezi dvěma modrými odvrácenými noži - kosíři, /vychází se z vinařské tradice/. Dole je zelené trojvrší podle popsaného tvrziště.
 
Prapor
Prapor obce
List tvoří tři svislé pruhy: zelený, žlutý a zelený. Ve žlutém pruhu je červený vinný hrozen mezi dvěma modrými odvrácenými vinařskými noži - kosíři.

Jak je vidět, barvy Nechvalína jsou zelená a žlutá.